Olivia
 
Untitled Document
Fidanları Yetiştirmek
 
Sabırlı Olmanın Sanatı

Marge Zemina çocuğuna sabırlı olmayı öğretme konusunda ne kadar başarılı olduğunu merak ediyor.

Sanatı seviyorsunuz, değil mi? Sanat kelimesi söylendiğinde aklımızdan çok çeşitli resimler geçiyor. En çok sevdiğimiz ünlü bir artisti düşünebiliyoruz. Belki düşündüğümüz eserinbir heykel ya da bir çömleğin parçası olma ihtimali vardır. Bazen aklımızdan güzel bir müzik geçer fakat hepimiz şunu çok iyi biliriz ki; sanat yaratıcısı tarafından hünerlenmiş ve yaratılmıştır. Bu yüzden sadece gözetmen olarak değil, yaratıcı olarak da çok kişiseldir.

“Sanat” kelimesinin birkaç açıklamasını araştırdım ve içlerinden en çok hoşuma gideni şuydu; “Çalışma, araştırma ya da inceleme aracılığı ile kazanılış yetenektir.” Kısacası, sanat bir şeyin araştırılmış, çalışılmış ya da gözlemlenmişidir ama en önemlisi bu bir yetenektir. Bir yeteneğin bize doğal olarak gelmesi zorunlu mu? Sanmıyorum, hepimizde doğuştan sanatın ya da yeteneğin bir çeşidi bulunmaktadır.

Bu yeteneğin sadece bilenmesi ve çabalanması gerekiyor.

Sanırım şimdi bunun bu makalenin başlığı (Sabırlı olma sanatı) ile ilgisi nedir diye düşünmeye başladınız.

İlk sözcüğümüzün açıklamasına bakalım öyleyse: Sabır. Tekrar araştırmanın ardından en çok hoşuma giden anlamı şuydu; “Acıya, zorluğa, provokasyona veya rahatsız edilmeye karşı sakin bir dayanıklılık sergilenmesidir."

Sanırım, acı gerçeklerden bahsetme zamanı geldi. Biz ebeveynler, çocuklarımıza en iyi olanı öğretmek isteriz. Ama bu özelliklerin bazen bizde de küçük bir “çimdiklemeye veya iyi bir ayara” ihtiyacı oluyor. Buna katılıyorsunuz değil mi? Esasen zorluklar, provokasyonlar ve rahatsız edilmelerde, sakin ve dayanıklı olabilmeye çalışmalıyız. Yeterince kolay gözüküyor, değil mi?

 Bu büyük bir iş! Ve muhtemelen bu, bizim isteyeceğimiz bir ödev değil.

Kaçımız zorluklar ve ya kışkırtma derslerine kayıt oluruz? Dürüst olun! Bunun için sıranın en başına geçmek için çaba sarfedecek birisi olacağını sanmıyorum.
 
Eğer çocuklarımıza şu nitelikleri öğretiyor ve çocuklarımızın bizden daha iyi öğrenmelerini ümit ediyorsak, bu demek oluyor ki; bizim bu nitelikler için biraz daha alıştırma yapmamız gerekiyor. Sizi bilmem ama ben, çoğu zaman bazı şeyleri  çocuğumundan öğreniyorum. Ayrıca, maalesef, kızımın benden öğrendiği ama öğrenmesini hiç arzulamadığım birkaç şey de var. Örneğin; ben sabırsız bir sürücüyüm. Önümde yavaş ilerleyen arabalara, sinyal lambasını kullanmayanlara ya da her hangi bir nedenden dolayı, asla küfür etmememe rağmen bir keresinde birine “Ahmak!” diye bağırdım. Bir keresinde, dört yaşındaki kızımın arabada aynı kelimeyi bağırarak söylediğini duydum ve kulaklarıma inanamadım. Tamamiyle şaşırmıştım. Şaşırmalı mıydım? Aslında tam olarak değil. Bu kadar erken bir yaşta bu, kızımın öğrenmesini istediğim bir nitelik miydi? Kesinlikle hayır! Bu başlığın önerdiği sabırlı olma sanatı gibi değildi.

Çocuklarımıza ne öğrettiğimizi tekrar düşünmemiz lazım. Davranış veya kelimeler olsun çocuklarımız bunları bizden öğreniyor.

Sabırlı olmak sanat mıdır? Bizler bu sınıfta iyi öğrenciler miyiz? Öğrenmek için asla çok yaşlı değiliz. Yukarıdaki açıklamada olduğu gibi; denenmiş, çalışılmış ya da gözlemlenmiş bir yetenektir. Kendinize baktığınızda hangi seviyedesiniz? Sizi bilmem ama bence benim daha fazla deneme yapmam gerekiyor.

 

Marge Zemina aslen Ohio'ludur fakat Oklahoma'da yaşamaktadır. Evli ve yetişkin kızı var; Marge başkalarına yardım etmeyi, müziği ve yazmayı sever.
 

Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum eklenmedi..
Etiketler: sabır | Marge Zemina |
 
Untitled Document
Diyabet veya Şeker Hastalığı - Risk Altında Mısınız?
Olivia Tanıtım Reklamı
Mutluluk: İyi Zamanlarda ve Kötü Zamanlarda!
Ruhsal Teyzem - Rucktashel Kardeş
Bu Bayana Göre Bir İş Değil!
Enstrüman Çalmayı Öğrenmenin Yararları
Sabırlı Olmanın Sanatı
Yaşamak İçin İkinci Şans
Türkiye'deki Üniversitelerin Kapıları Kızlara Ardına Kadar Açık!
Hesaplaşma ve Öç Alma
Untitled Document tapınma mutluluk yardım yaşam tarzı bilgisayar Luka turizm Nuh'un Gemisi acılar Marge Zemina
Ajax Poll Script - Demo
En beğendiğiniz mevsim hangisidir?
  • Yaz
  • Kış
  • İlk Bahar
  • Son Bahar
Ajax Loader
 
 
 
 

© 2013 e-oliva.info All rights reserved.