Olivia
 
Untitled Document
Fidanları Yetiştirmek
 
Hesaplaşma ve Öç Alma

Marge Zemina çocuklarımıza okulda karşılaştıkları problemlerde nasıl yardımcı olabildiğimizi kaleme alıyor

Ah... yeni bir okul yılının heyecanı! Çocuklarımızı alışverişe götürüyoruz ve onlara orada, yeni defterler, kalemler, boyalar, makaslar yani yeni bir yıl için ihtiyaçları olacak her şeyi (ya da bize ihtiyaçları olduğunu söyledikleri gereçleri) alıyoruz. İhtiyaçları olabilecek herhangi bir şey için donanımlı olmalarını isteriz. Sadece gerekli "şeyler" ile onları donatmamalıyız, aynı zamanda karşılaşabilecekleri ahlaki sorunlara karşı da donanmaları gerekir. Çocuklarımıza, zorluklarla yüzleşmeyi nasıl öğretiriz? Eylemlerle karşılık vermelerine izin veriyor muyuz?"

“Eğer Johnny sana vurursa, sen de ona vur,” ya da “Susan senin hakkında konuştuğunda, sen de onun hakkında bir şeyler söyle. ”Tam olarak bunu istediğimizden emin değilim. Kızım çok küçükken –muhtemelen üç yaşlarındaydı- aynı durumla karşılaştım. İyi arkadaşımız olan bir ailenin kızımızla yaşıt bir oğulları vardı ve çoğu zaman beraber güzel bir şekilde oynarlardı. Bazı zamanlar vardı ki, kızımızın olduğundan daha çok yakasını kurtarıyora benziyordu. Kızımıza karşı, sanki dilinde bir değnek vardı ve eşimle ben buna izin vermiyorduk. Arkadaşı kızımıza bunu yine yaptığında, kızımız çok sinirli bir halde ve ağlayarak yanımıza geldiğinde ona, arkadaşının duygularını incittiği için üzgün olduğumuzu fakat kızımızın aynı şeyi yapmamasını söylemeyi sürdürdük. Çok fazla düşündükten sonra, onun yatışmasını sağlamak ve yapabileceği bir çeşit çözüm bulmamız gerektiğini biliyordum. Kızıma, bundan sonra arkadaşı aynı şeyi yaparsa ona, “Iyy! Bu şeyi ağzıma almak bile istemezdim!” demesini söyledim.

Bu sözleri ilk ve son kez söylediğinde kızım gülerek, oğlan ise ağlayarak, içeriye koştular. Kızıma özür dilemesi için ısrar etmedim fakat arkadaşıma basitçe, bunun oğlunun yaptığına karşılık bulduğumuz çözüm olduğunu söyledim.Buna inanamıyorum ama bir daha tekrarlanmadı.

Çocuklarımız bizim sevincimiz ve şefkatli ebeveynler olmamızı sağlıyorlar ve onlar için en iyisini istiyoruz. (Ve her zaman aynı şekilde karşılık veremiyoruz.) Ama bazen bir adım atmalıyız, ve onlara söylenenlerin veya yapılanların doğru olmadığını görmelerine yardımcı olmalıyız. . Bu kararı nasıl alacağınızdan emin değilim ama, benim için çok fazla dua gerekti.  (Aynı zamanda bir mizah anlayışına sahip olmak işi kolaylaştırır!) Hayatlarımızda kaç defa bir sözde arkadaşımız, iş arkadaşımız hatta aile üyelerimizden biri tarafından incitildik? Buna nasıl karşılık veriyoruz? Çocuklarımız sırf bizim ne yapacağımızı görmek için bizi izliyorlar. Şöyle söylendiğini duymuşsunuzdur; “konuştuğunu yapacak mısın?” Diğer bir deyişle; yaptıklarınız söylediklerinizle uyumlu mu? Şundan emin olabilirsiniz, çocuklarımız bizim hareketlerimizi çok yakından takip edeceklerdir. Dikkate almanız gereken birkaç tavsiye: 

- Onlar için bir oyun zamanı belirleyin, böylelikle oları takip edebilir, neler olduğunu görebilir ve gerektiğinde müdahale edebilirsiniz

- Eğer başka ebeveynler tanıyorsanız ve durum kontrol dışına çıkıyorsa, onları davet etmeyi düşünün böylelikle olanları görebilir ya da olanlar hakkında konuşabilirsiniz

- Yaratıcılığınızı geliştirin fakat çözümlerde dikkatli olun

- Dua edin!

Görüyorsunuz ki, intikam almak ya da aynı şekilde karşılık vermek her zaman en iyi cevap değildir. Gerçekten hiç bir şey yapmadan göz yummaya karşıyım çünkü çoğunlukla bu, olayları daha da kötüye götürüyor. Fakat mutlaka bir çözüm gerektiğinde kendimizi onların yerine koyalım ve herkesi sakinleştirecek bir şeyleri ortaya çıkarıp çıkaramayacağımızı görelim.

Mutlu ebevenylikler! 

 

Marge Zemina aslen Ohio'ludur fakat Oklahoma'da yaşamaktadır. Evli ve yetişkin kızı var; Marge başkalarına yardım etmeyi, müziği ve yazmayı sever.

 

 

 

 

Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum eklenmedi..
Etiketler: arkadaşlık | affetme | nezaket | okul | Marge Zemina |
 
Untitled Document
Diyabet veya Şeker Hastalığı - Risk Altında Mısınız?
Olivia Tanıtım Reklamı
Mutluluk: İyi Zamanlarda ve Kötü Zamanlarda!
Ruhsal Teyzem - Rucktashel Kardeş
Bu Bayana Göre Bir İş Değil!
Enstrüman Çalmayı Öğrenmenin Yararları
Sabırlı Olmanın Sanatı
Yaşamak İçin İkinci Şans
Türkiye'deki Üniversitelerin Kapıları Kızlara Ardına Kadar Açık!
Hesaplaşma ve Öç Alma
Untitled Document tapınma mutluluk yardım yaşam tarzı bilgisayar Luka turizm Nuh'un Gemisi acılar Marge Zemina
Ajax Poll Script - Demo
En beğendiğiniz mevsim hangisidir?
  • Yaz
  • Kış
  • İlk Bahar
  • Son Bahar
Ajax Loader
 
 
 
 

© 2013 e-oliva.info All rights reserved.