Olivia
 
Untitled Document
Verimli Bir Zeytin Hasadı
 
Bu Bayana Göre Bir İş Değil!

Mary Ann Jacobs, Türkiye'deki işyerlerinde kadınlar için mevcut olan iş firsatlarını bildiriyor.

İstanbul, Ankara veya İzmir'de herhangi çok katlı iş merkezine girerseniz bir sürü iş kadını görürsünüz. Türkiye'de kadınların rolü sadece sekreterlik yapmak veya önemli adamların asistanı olmakla sınırlı değildir. Birçok üst düzey yönetici kadındır. Örneğin, büyük Sabancı imparatorluğuna liderlik eden ve dünyanın önde gelen iş kadınlarından sayılan Güler Sabancı'ya bakın!

Fakat bu durum ülke genelindeki tüm kadınlar için aynı mı?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Türkiye'de çalışmakta olan kadınların konumlarıyla ilgilenen "Türkiye'de Kadının Durumu, 2012" başlıklı rapor yayınladı.

Bu rapor kadınlar için biraz iyi, biraz da kötü haberler içermektedir.

Çalışan kadınların işgücündeki payı, nüfusa oranla oldukça küçüktür. Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre işgücünün sadece % 27.4'ü kadınlardan oluşmaktadır.

Ama 2012 yılında, bazı meslekler cinsiyet eşitliğine yönelik güçlü bir gelişme gösterdi. Profesyonel odalar için üyelik rakamları, mimarların %39'unun, avukatların %38'inin ve mükemmel bir cinsiyet dengesiyle bankacıların %50'sinin kadınlardan oluştuğunu göstermektedir.

Akademik dünyada profesör, doçent, araştırma görevlisi ve öğretim görevlisi pozisyonlarının %41'i kadınlara aittir. Aslında, Bakanlığın raporuna göre kadın öğretmenlerin sayısı önemli ölçüde artmıştır. 2011-12 öğretim yılında ortaokul öğretmenlerinin % 43'ü, ilköğretim öğretmenlerinin %53.7'si ve şaşırtıcı bir şekilde okul öncesi öğretmenlerinin %94.7'si kadındı.

Kız öğrenciler bazı üniversite kurslarında çoğunluktadır. Diş hekimliği, edebiyat, dil, tarih ve coğrafya, fen, öğretmenlik, güzel sanatlar, ilahiyat ve mimarlık okuyan kız öğrenci sayısı erkek öğrencilerin sayısından daha fazladır. Ama yine de, tıp, mühendislik, tarım, veterinerlik, iktisat ve idari bilimler, okuyan öğrencilerin büyük çoğunluğu erkeklerden oluşmaya devam etmektedir. Gelecekte, dişlerinizi bayan bir dişçiye fakat vücudunuzun geri kalanını ise erkek bir doktora emanet etme olasılığı daha yüksek gibi görünüyor!

 Belki şimdi geleneksel olarak erkeklerin egemen olduğu mühendislik gibi branşlara girmek isteyen genç Türk bayanları teşvik etmek için hükümetin bir girişim başlatma zamanıdır. Ayrıca, mesajı güçlendirmek için ders kitaplarında Oliver’in yanında Olivia’nın da bilimde başarılı olabileceğinin yazılması iyi bir katkı sağlardı.

 
Mary Ann Jacobs 20 yıldır Türkiye'de yaşamakta ve sigorta sektöründe çalışmaktadır. Çalışmadığı ya da kitap okumadığı zamanlarda cocker spaniel cinsi köpeğini yürüyüşe çıkarır.

 

Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum eklenmedi..
Etiketler: eşitlik | üniversite | Mary Ann Jacobs |
 
Untitled Document
Diyabet veya Şeker Hastalığı - Risk Altında Mısınız?
Olivia Tanıtım Reklamı
Mutluluk: İyi Zamanlarda ve Kötü Zamanlarda!
Bu Bayana Göre Bir İş Değil!
Ruhsal Teyzem - Rucktashel Kardeş
Enstrüman Çalmayı Öğrenmenin Yararları
Sabırlı Olmanın Sanatı
Yaşamak İçin İkinci Şans
Türkiye'deki Üniversitelerin Kapıları Kızlara Ardına Kadar Açık!
Hesaplaşma ve Öç Alma
Untitled Document tapınma mutluluk yardım yaşam tarzı bilgisayar Luka turizm Nuh'un Gemisi acılar Marge Zemina
Ajax Poll Script - Demo
En beğendiğiniz mevsim hangisidir?
  • Yaz
  • Kış
  • İlk Bahar
  • Son Bahar
Ajax Loader
 
 
 
 

© 2013 e-oliva.info All rights reserved.