Olivia
 
Untitled Document
Kandiliniz İçin Yağ
 
Kimlik

Allison Parry kimlik sorusu üzerine düşünüyor.

Oxford Sözlüğü, "kimlik" kelimesi bir kişinin kim olduğuyla ya da bir şeyin ne olduğuyla ilgili gerçeği tanımlar. Bu tanım yeterince basit görünüyor ancak iş kendi kimliğimizi keşfetmeye gelince, kavram daha karmaşık olamazdı! Bir yabancı olarak, bana en sık sorulan sorulardan biri "Kim siniz?" dir. Onlara anlatabileceğim pek çok şey var. Örneğin, ben bir üniversite öğrencisiyim. Öğretmenim. Çocuk bakıcısıyım. Evladım ve arkadaşım. Kimliğimi şu anda yapmış olduğum işin temeline dayandırıyorum. Eğer okuyorsam, öğrenciyim. Öğretiyorsam, öğretmenim. Çocuklara bakıyorsam, dadıyım. Yeni tanıştığım bir arkadaş bana "Kim siniz?" diye sorduğunda bu cevaplardan birini verdim. Ancak bu yeni arkadaş, yaptığım şeyleri değil de kim olduğumu sorduğunu söylediğinde şaşırıp kaldım. Bu cevapla, kimliğimi gerçekte kim olduğuma değil de yaptığım şeylere dayandırdığımı farkettim.

İnsan olarak, kimliğimizi yaptığımız işe dayandırma eğilimindeyiz. Bütün gün çocuklarına bakan anneler olabiliriz. Bir ofiste çalışan memurlar olabiliriz. Yaşlı ebeveynlerine bakan kızlar olabiliriz veya diğer arkadaşlarımızla ilgilenen arkadaşlar olabiliriz. Kim olduğumuz kavramının özüne bakacak olursak, acaba gerçekte bunu biliyor muyuz?

Bu soruya vereceğim cevabı keşfetmem birkaç günümü aldı. Yaşamımı birçok uğraşla dolduruyorum. Bu nedenle kimliğimin temelinin ne olduğunu ya da kim olduğumu ciddi bir şekilde durup düşünmem mümkün olmuyor. Tüm bu meşguliyet benden alındığı zaman geriye ne kalıyor? Bir birey olarak gerçekte ben kimim? Bu sorunun cevabını bulmak düşündüğüm kadar kolay değildi. Ancak, bunu derin düşünmeye zaman ayırdıktan sonra bir cevap bulmayı başardım. Ben Kudretli Kral'ın çocuğuyum; Evrenin Yaratıcısı'nın çocuğuyum. Beni çok sevdiği için kendi biricik Oğlunu benim yerime ölmesi için gönderen Tanrı'nın çocuğuyum. Benim kimliğim buna dayanmaktadır. Bundan dolayı, kendimi güzel olarak tanımlayabilirim çünkü Kutsal Kitap müthiş ve harika bir şekilde yaratıldığımı söylüyor. (Mezmurlar 139:14)

Bu yüzden kimliğimin özünde başkalarını seven biriyim. Gerçek sevginin ne olduğunu şahsen deneyimlediğim için bende diğerlerini sevme arzusu doğar. Benim kimliğim bundan oluşmaktadır ve hayatımı çok meşgul eden bu aktiviteleri yapma kararım bu kimliğimden gelir. Başkalarını seviyorum, bu nedenle insanlara hizmet etmek benim için önemlidir. Tanrı beni çocuk sevgisiyle doldurdu ve bu nedenle onlara öğretmek ve onlarla birlikte çalışmak ta benim için önemlidir. Tanrı beni öğrenme isteğiyle doldurdu ve bu nedenle günlerimi öğrenerek dolduruyorum. Yaptığım her aktivite Tanrı'da bulduğum bu kimlikten geliyor. Kimliğim yapmış olduğum şeylerden dolayı oluşmamıştır.

Kimliğim hakkında gerçekten durup düşünmeye zaman ayırmanın bana çok faydası oldu. Eğer kimliğimi meşguliyetime dayandırırsam, o zaman meşguliyetim benden alındığında geriye ne kalır? Öğretmem veya öğrenmem mümkün olmasaydı ne olurdu? O zaman kim olurdum? Kimliğimi Tanrı'ya dayandırmayı seçmemin sebebi budur. Tanrı'daki kimliğim sonsuzdur. Asla değişmez. Hatta, her şey benden alındığında bile, hâlâ Tanrı'nın çocuğu olacağım. Öğretmem mümkün olmasa bile, hâlâ değerli ve seviliyor olacağım. Öğrenmem mümkün olmasa bile, hâlâ Kral'ın kızı olduğumu söyleyebileceğim.

Kimliğiniz nerede? Hayatınızın temeli olan her şey sizden alınsaydı o zaman kim olurdunuz? Sizi oturup bu fikri gerçekten düşünmeye teşvik ediyorum. Bir insan olarak kim olduğunuzu keşfetmek, hayatın zor anlarıyla karşılaştığınızda rahat bulmanıza yardım edecektir. Sevgi dolu Tanrı'da ki kimliğinizi almakla ilgili daha fazla bilgi için, lütfen bu dergideki tüm makaleleri okuyun.
 

 

Allison Parry, Kentucky, ABD’den kültürel değişim programıyla 6 haftalığına Türkiye'yi ziyaret eden bir stajyer öğretmendir

Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum eklenmedi..
Etiketler: kimlik | Tanrı'nın çocuğu |
 
Untitled Document
Diyabet veya Şeker Hastalığı - Risk Altında Mısınız?
Olivia Tanıtım Reklamı
Yaşamak İçin İkinci Şans
Ruhsal Teyzem - Rucktashel Kardeş
Neden Sadece İki Kupa Kaldı?
İstanbul’da “İyi Samiriyeli”yle Karşılaşmak
Her Yaş İçin Bir Umut
Enstrüman Çalmayı Öğrenmenin Yararları
Mutluluk: İyi Zamanlarda ve Kötü Zamanlarda!
Hesaplaşma ve Öç Alma
Untitled Document yardım tapınma mutluluk yaşam tarzı bilgisayar Luka turizm Nuh'un Gemisi acılar Marge Zemina
Ajax Poll Script - Demo
En beğendiğiniz mevsim hangisidir?
  • Yaz
  • Kış
  • İlk Bahar
  • Son Bahar
Ajax Loader
 
 
 
 

© 2013 e-oliva.info All rights reserved.