Olivia
 
Untitled Document
Fidanları Yetiştirmek
 
Enstrüman Çalmayı Öğrenmenin Yararları

Allison Parry çocuklarınızı enstrüman çalmayı öğrenmeye teşvik ediyor.

Sözler akla hitap ettiği gibi müzikte ruha hitap eder - Modest Mouse.
 
Büyüdükçe, piyano çalma yeteneğim için gittikçe daha fazla minnettar olduğumu fark ettim. Seyahat ettiğimde, müziğimi de yanımda götürebilirim. Söyleyecek bir sözüm kalmadığında, şarkı söyleyebilirim ve böylece kendimi ifade edebilirim. Stresli olduğum zamanlarda, piyanonun başına oturup parmaklarımın hareketleriyle tüm endişenin uçup gitmesini sağlayabilirim. Bana göre, müzik Tanrı'nın bize verdiği en değerli armağanlardan biridir.

Bir öğretmen olarak, müziğin bir çocukta gerçekleştirebileceği olumlu farklılıkları görmeye başlıyorum. Buna ve kendi hayatımdaki deneyime dayanarak her çocuğun müzik derslerine katılması gerektiğine inanıyorum.

Peki, bir enstrüman çalmayı öğrenmek nasıl çocuğunuzun yararına olabilir?

      ·         Bir enstrüman çalmayı öğrenmek çocuğunuza disiplini de öğretir. Çocuğunuz ilk müzik dersinden sonra, kusursuz çalmayacak! Aslında, çocuğunuz için basit bir şarkıyı çalmayı becermek haftalar hatta aylar bile sürebilir. İlk olarak enstrüman çalmanın temeli öğrenilmelidir ve bu oldukça uzun bir zaman alabilir. Temeli öğrenirken çocuğunuzun pratik yapması gerekecek. Bu, çocuğunuza eğer bir şeyi başarmak istiyorsa bunun için çaba göstermesi gerektiğini öğrenmesine yardım edecektir. Çocuğunuz nihayet bir şarkıyı çalmayı başardığında, kendisiyle gurur duyacak ve istediği bir şey için sıkı çalışması gerektiğini anlamış olacak.
 
      ·         Çocuğunuza başkalarıyla birlikte uyumlu bir şekilde çalışmayı öğretecek. Çocuğunuz bir grup ya da orkestra gibi bir topluluğa katılarak, başka çocuklarla nasıl iş birliği yapacağını öğrenecek ve bu, onu büyüdüğünde diğer yetişkinlerle birlikte çalışmaya hazırlayacak. Diğer çocuklarla birlikte problemleri çözmeye çalışacaklar. Çeşitli olumsuz olaylar sayesinde (bir kemanın telinin kopması veya akortsuz bir nota çalmak gibi) çocuklar başkalarıyla birlikte çalışarak kendi problemlerini olumlu bir şekilde nasıl çözeceklerini ve bunun yanı sıra başkalarının problemlerini çözmeye yardım etmeyi öğrenecekler. Bu yetişkin olarak gelecekleri için önemli beceriler yaratacaktır.

      ·         Müzik birinin kendini ifade etmesi için bir yoldur. Müzik derslerinin stressiz bir zamanda olması gerekiyor. Özel müzik dersleri almak çocuğunuzun kendi hızında ilerlemesine olanak sağlar, böylece baskı altında olmazlar. Müzik aracılığıyla, çocuğunuz stresi azaltmak için yaratıcı bir yola sahip olacak. Eğer çocuğunuz bir yazılı ödevinden dolayı sinirliyse, bir enstrüman çalmak çocuğunuzun bu sıkıntıların bir kısmından kurtulması için rahatlatıcı bir mola vererek olumlu bir tutumla tekrar ödevlerine dönmelerini mümkün kılacaktır.

      ·         Müzik kültürel ve sosyal sınırları aşmak için bir yoldur. Çocuklarınız dünyada nereye giderlerse gitsinler, müzik onlar için her zaman var olacaktır. Bir kaç yaz seyahatinden sonra, gittiğim her yere müziği birlikte götürebildiğim için minnettarım. Dili bilmememe rağmen, müzik aracılığıyla başka insanlarla bağlantı kurabilirim.

      ·         Enstrüman çalmayı öğrenmek sırf çocuğunuza yarar sağlamaz. Enstrüman çalmayı öğrendikten sonra, çocuklarınız çaldıkları müzik aracılığıyla siz de dahil olmak üzere başkalarını bereketleme yeteneğine sahip olacaklar! Herkes için bir enstüman çalmak mümkün olmayabilir ama başka birinin çalabildiği enstümanın melodilerinden herkes keyif alabilir. Aynı zamanda çocuğunuz müziğiyle başkalarını bereketleyerek Tanrı'nın onu kullandığını bilecek ve tatmin olacaktır.

      ·         Müzik yaşam boyu kalır. Çocuğunuz müzikle ilgili her ne öğrenirse öğrensin, müzikten aldığı zevk bir ömür boyu onunla birlikte kalacak. Yaşamın sadece belli bir döneminde yapılabilen spor ya da buna benzer fiziksel aktivitelerin aksine, müzik sonsuza kadar onlarla birlikte kalabilecektir. Yaşlanıp bir enstüman çalmaları mümkün olmasa bile, başkalarını dinleyerek te daha önce yaşamış oldukları aynı zevki tadabileceklerdir.
 
Bir müzisyen olarak, ailem beni enstrüman çalmayı öğrenmeye teşvik ettiği için minnettarım. Bu deneyimlerden dolayı, her yaştan çocuğun bir şekilde müziğe katılmasını arzu ediyorum. Yaşamları bir enstrüman çalmayı öğrenme sürecinde tanıştıkları insanlarla, elde ettikleri deneyimlerle ve katıldıkları müzikal aktiviteler vasıtasıyla etkilenecektir. Çocuğunuzu müziğe dahil etmek için daha fazla bilgi almak istiyorsanız, ders veren size en yakın yere başvurun. Unutmayın: grup dersleri genellikle bireysel olanlardan daha ucuzdur ve bazı yardım kuruluşları ya da yerel yetkili makamlar makul fiyatlı alternatifler sunmaktadır.


Allison Parry, Kentucky, ABD’den kültürel değişim programıyla 6 haftalığına Türkiye'yi ziyaret eden bir stajyer öğretmendir

Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum eklenmedi..
Etiketler: disiplin | muzik | takım çalışması | öğrenci | Allison Parry |
 
Untitled Document
Diyabet veya Şeker Hastalığı - Risk Altında Mısınız?
Olivia Tanıtım Reklamı
Mutluluk: İyi Zamanlarda ve Kötü Zamanlarda!
Ruhsal Teyzem - Rucktashel Kardeş
Bu Bayana Göre Bir İş Değil!
Enstrüman Çalmayı Öğrenmenin Yararları
Sabırlı Olmanın Sanatı
Yaşamak İçin İkinci Şans
Türkiye'deki Üniversitelerin Kapıları Kızlara Ardına Kadar Açık!
Hesaplaşma ve Öç Alma
Untitled Document tapınma mutluluk yardım yaşam tarzı bilgisayar Luka turizm Nuh'un Gemisi acılar Marge Zemina
Ajax Poll Script - Demo
En beğendiğiniz mevsim hangisidir?
  • Yaz
  • Kış
  • İlk Bahar
  • Son Bahar
Ajax Loader
 
 
 
 

© 2013 e-oliva.info All rights reserved.