Olivia
 
Untitled Document
Güzelliğe Dair
 
Tüketim: Bana ver! Bana ver!

Claire MacFersun İstanbul'daki AVM sayısına şaşırıyor

Amerika’dan gelen misafirlerimden birisi, “Buradaki alışveriş merkezlerini gezerken, bir ekonomik kriz olduğunu asla tahmin edemezsin,” dedi. Ekonomik düşüşlerde bile perakende satış mağazaları ve ev gereçleri mağazalarının her zaman müşterileri olduğu gözlemleniyor. Belki alışıla geldiği gibi çoğu kişi satın almıyor fakat bir çok kişi mağazaların dışındaki vitrinlerle ilgileniyor.

İlk işlerimden birisinde, büyük bir perakende satış mağazasında satış elemanı olarak çalışıyordum. İnsanlarla konuşmayı ve aradıklarını bulmalarına yardım etmeyi seviyordum. Müşterileri değerlendirmeye ve çok fazla konuşmadan önce hangi çeşit insan olduklarını anlamaya başladım. Değişik insanları ve onların harcama alışkanlıklarını gözlemlemek çok ilginç bir şeydi.

1928’de ABD Başkanı Herbert Hoover’ın başlattığı bir kampanyanın sloganının şu olduğunu bir yerde okudum: “Her tencereye bir tavuk ve her garaja bir araba.” Belki de tüketimin yayılmasında suçlayacağımız kişi Hoover olmalıdır.

Arkadaşınızın veya komşunuzun sahip olduğunu istemek kapanına düşmeniz çok kolaydır. Yaşıt baskısı karşı konulamazdır! Şimdilerde çoğunluğun düşüncesi, eğer bankada yüklü bir hesabınız yoksa, lüks arabalarınız, eğlence merkezleriniz ya da size özel tasarlanmış kıyafetleriniz ve diğer şeyleriniz yoksa yoksulluk içinde yaşıyorsunuzdur.

Sadece Amerika değil fakat bir çok ülke maddeci toplumlara döndü. Türkiye bu listenin başlarında bir yerde.

1980’li yıllardan önce çoğu Türk eksikliklerle yaşamanın ne olduğunu biliyordu. Bir çok şeyin yokluğunu yaşadıktan sonra, varlık gelince insanların iki tavri olabilir. Ya her zaman daha çok isterler, ya da çok dikkatli davranmaya devam ederler.

Erkekler, küçük alet  koleksiyonu yapmaya eğilimlidirler. Erkekler her zaman, ne olduğu hiç önemli değil, en son çıkan "şeyi"  almak isterler.  Biz kadınlar ise kendimiz ya da evimiz için "en modalı olanı" isteriz.

Gerçekte sizi neyin motive ettiğini düşünmek için hiç bir dakika durup düşündünüz mü? Bazılarımız alışverişe, stresimizin ya da moral bozukluklarımızın üstesinden gelmek için gideriz. İnsanlar farklı nedenlerden dolayı alışveriş yaparlar. Lüzumsuz alışveriş alışkanlıklarının, arkadaşlarımızla olan rekabetimizden tutun da kendimize moral vermeye kadar bir çok sebebi vardır. Fakat düzensiz alışveriş alışkanlığı kolayca kontrol dışına çıkabiliyor. Bir alışveriş bağımlısı, eğlenceli bir müşteri olarak başlar: ilk niyeti bir çift (iki ya da üç) ayakkabı alarak gri renkte olan gününe biraz renk getirmektir.

Bir kredi kartı kültüründe yaşamaktayız. Maalesef çoğu kişiye, ne kredi kartını nasıl kullanmaları gerektiği ne de nasıl bütçe ayarlamaları gerektiği öğretilmiyor. Kredi kartları kontrolsiz alışverişlerin tek sebebi olmazken, kolayca büyük sorunların içine sokabilmekte ve disiplinsiz, savurgan alıcılar yaratabilmektedir.

Düzenli aralıklarla hazinemizin nerede olduğunu değerlendirmek çok önemlidir. Çeşitli eşyaları veya çoğu şeyi biriktirmek sizi gerçekten mutlu ediyor mu? Matta 6:21’de şöyle yazılmıştır: “Hazineniz neredeyse, yüreğiniz de oradadır.” Buradaki eşyalara odaklanmış çoğu insan, şimdi gerçekten mutlu değiller.

Peki ya siz?

 

Claire MacFersun hayatının yarısından fazlasını doğduğu ülkenin dışında geçirdi. Yazar, köşe yazarı ve iş kadınıdır. Açık havayı, hayvanları ve kitapları sever.

 

Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum eklenmedi..
Etiketler: alışveriş | tüketim | mutluluk | İstanbul | Claire MacFersun |
 
Untitled Document
Diyabet veya Şeker Hastalığı - Risk Altında Mısınız?
Olivia Tanıtım Reklamı
Mutluluk: İyi Zamanlarda ve Kötü Zamanlarda!
Bu Bayana Göre Bir İş Değil!
Enstrüman Çalmayı Öğrenmenin Yararları
Sabırlı Olmanın Sanatı
Yaşamak İçin İkinci Şans
Ruhsal Teyzem - Rucktashel Kardeş
Türkiye'deki Üniversitelerin Kapıları Kızlara Ardına Kadar Açık!
Hesaplaşma ve Öç Alma
Untitled Document tapınma mutluluk yardım yaşam tarzı bilgisayar Luka turizm Nuh'un Gemisi acılar Marge Zemina
Ajax Poll Script - Demo
En beğendiğiniz mevsim hangisidir?
  • Yaz
  • Kış
  • İlk Bahar
  • Son Bahar
Ajax Loader
 
 
 
 

© 2013 e-oliva.info All rights reserved.